"لحظه ای صبر...ظهور نزدیك است"
*** یا رب الحسین به حق الحسین اشف صدر الحسین بظهور الحجه***
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتون در باره ی مطالب این وبلاگ چیست؟

بسم ا... الرحمن الرحیم

پرسش و پاسخ دینی و اعتقادی

{چرا بعضی از آدمها نماز نمی خوانند؟(قسمت دوم)}محافظت از اوقات نماز مورد تأکید قرآن کریم و روایات معصومین(ع) است. خداوند در آیه 9 سوره مؤمنون، محافظت از نماز را از اوصاف مؤمنان شمرده است:
«و الذین هم علی صلواتهم یحافظون»

عدم رعایت اوقات نماز، در قرآن کریم مورد نکوهش قرار گرفته است و آیه شریفه 4 و 5 از سوره ماعون یعنی:
«فویل للمصلین الذین هم عن صلاتهم ساهون»

 در روایات به سبک شمردن و اهمیت ندادن به اوقات نماز تفسیر شده است، چنان چه در روایتی آمده است: «لیس عمل احب الی الله من الصلاه فلا یشغلنکم عن اوقاتها شیء من امور الدنیا فان الله عز وجل ذم اقواما فقال: الذین هم عن صلاتهم ساهون یعنی انهم غافلون استهانوا با وقاتها؛ هیچ عملی در نزد خداوند، محبوب تر از نماز نیست پس نباید هیچ کار دنیایی شما را از اوقات نماز مشغول کند، خداوند در آیه:
 «الذین هم عن صلاتهم ساهون، گروهی از مردم را سرزنش کرده است چون آنان به وقت نماز اهمیتی نمی دهند» (میزان الحکمه، ج 5، ص 399، ح 10378، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی).
امیرمؤمنان(ع) در نامه ای به محمد بن ابوبکر نوشته اند چنین فرموده اند: «ارتقب وقت الصلات فصلها لوقتها و لاتعجل بها قبله لفراغ و لاتوخرها عنه لشغل؛ منتظر وقت نماز باش و نماز را در وقتش بگذار و قبل از وقت نماز، برای نماز عجله و شتاب نکن و آن را از وقتش به خاطر کار و شغلت به تأخیر نیانداز» (همان، ح 10380).
از مجموع آیات و روایات و نیز از سیره و روش پیشوایان دین و معصومین(ع) مثل نماز خواندن امیرمؤمنان(ع) در میدان صفین و اوج درگیری با دشمن در اول وقت ظهر و نیز نماز خواندن فرزند برومندش سیدالشهدا(ع) در میدان خون و حماسه کربلا در اول وقت نماز ظهر و توجه خاص سایر امامان معصوم(ع) به نماز اول وقت، استفاده می شود که نماز اول وقت را به خاطر کارهای روزمره و معمول که همیشه وجود دارند نباید به تأخیر انداخت این عبارت زیبا از حضرت امام خمینی(ره) برگرفته از همین رهنمودهای پیشوایان دین است که می فرماید: «به نماز نگویید کار دارم، به کار بگویید وقت نماز است».
فضیلت نماز اول وقت شارع مقدس اسلام ، براى هر نمازى دو وقت قرار داده است : وقت فضیلت ، وقت غیر فضیلت .
آیات و روایات سفارش مى كنند كه : نماز را در وقت فضیلتش بخوانید. وقت فضیلت هر نماز، اول وقت آن است . روایاتى فراوانى در مورد فضیلت نماز اول وقت ، از پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله و سلم و امامان معصوم علیهم السلام رسیده است ، از جمله :
1- پیامبر اسلام صلى الله علیه و آله و سلم فرمود:وقتى اول ظهر شد و خورشید از دایره نصف النهار به طرف مغرب حركت كرد، درهاى آسمان و تمام درهاى بهشت باز مى شود و در آن وقت ، دعاها به اجابت مى رسند. خوشا به حال كسى كه در آن وقت ، عملى صالح و حسنه اى شایسته انجام دهد تا آن عمل را به سوى آسمان بالا برند.
2- رسول گرامى اسلام صلى الله علیه و آله و سلم فرمود:هنگامى كه اول وقت نماز فرا مى رسد، ملكى از زیر عرش الهى ندا مى كند و مى گوید: ایها الناس آماده نماز شوید و به وسیله آن ، آتش هایى را كه براى خودتان روشن كرده اید خاموش نمایید. در این جا، آن حضرت مى خواهد بفرماید، كسى كه اول وقت مشغول نماز شود، اولین كسى است كه به سرعت جواب نداى آن ملك را داده و مبادرت به عمل صالح كرده است و این سرعت و مبادرت نمودن در اعمال صالح از روش پیامبران است .
3- نیز از آن حضرت چنین نقل شده است كه فرمود: ملك الموت روزى پنج مرتبه ، موقع نماز به سوى پرونده اعمال انسان نظر مى كند، در این موقع اگر انسانى مشغول نماز باشد، ملك الموت موقع مرگ شهادتین را به او تلقین مى كند و شیطان را از او دور مى سازد.
4- در روایتى از زبان ملك الموت آمده كه فرمود:هیچ خانه اى در شرق و غرب عالم نیست مگر این كه من هر روز روزى پنج بار هنگام نماز پنجگانه با اهل آن مصافحه مى كنم . هر كس بر نماز اول وقت ، مواظبت كند، هنگام مرگ خودم بر بالین او حاضر مى شوم و شهادتین را بر زبانش جارى مى سازم و شیطان را از او دور مى نمایم . حضرت رسول صلى الله علیه و آله و سلم در این حدیث به دو موضوع مهم اشاره مى فرماید: اول این كه ، كسانى كه نماز خود را در اول وقت ، انجام مى دهند، موقع مرگ كه خطرناك ترین مواقع براى انسان است (و اگر كسى ایمانش ضعیف و سست باشد، ممكن است شیطان ایمان او را ببرد) زبانش باز مى شود و شهادتین را جارى مى كند.
در نتیجه با ایمان كامل از دنیا مى رود، در این موقع اگر كسى هم نباشد كه آن مختصر را تلقین كند خود ملك الموت او را تلقین مى كند. دوم این كه : شیطان كه هنگام مرگ هر انسانى بر بالین او حاضر مى شود و كوشش مى كند ایمان محتضر را بگیرد تا او با حال كفر از دنیا برود، ملك الموت ، آن ملعون را دور مى سازد كه ایمان او را نبرد.
5- امام صادق (علیه السلام ) در این باره مى فرماید: هنگامى كه وقت نماز داخل شد، تمام درهاى آسمان باز مى شود و فرشتگان ، اعمال انسان را در آن وقت بالا مى برند. دوست ندارم عمل هیچ كس از عمل من جلوتر به آسمان بالا رود و دوست ندارم عمل كسى در پرونده عملش جلوتر از عمل من نوشته شود.
6- نیز امام صادق (علیه السلام ) مى فرماید: من باید در مسابقه به نماز و اعمال صالح از همه جلوتر باشم و نماز خود را در اول وقت كه هنوز كسى آن را شروع نكرده بخوانم و در این مسابقه برنده باشم .
7- امام رضا (علیه السلام ) فرمود: هر ركعتى از نماز در اول وقت ، مطابق با هزار ركعت در غیر وقت آن است .
8- امام جعفر صادق (علیه السلام ) نقل شده است كه فرمود: شیعیان ما را به مواظبت نمودن نماز اول وقت ، امتحان كنید! (امام (علیه السلام ) مى خواهد این مطلب را بیان كند كه اگر نمازگزار، نماز خود را در اول وقت بخواند از شیعیان ما مى باشد.)
9- امام صادق (علیه السلام ) نیز درباره نماز اول وقت مى فرماید: كسى - به نماز اول وقت اهمیت دهد و سعى كند كه آن را در اول وقت به جاى آورد، من (چهار چیز را) براى او زمانت مى كنم (و آن ها عبارت اند از):اول این كه : هنگام مرگ با حالت شادمانى ، خوشحالى ، راحتى و سرور از دنیا مى رود. دوم این كه ، تمام غم ها و غصه ها و ناراحتى هاى او (در دنیا و آخرت ) برطرف مى گردد.
سوم این كه ، از عذاب الهى و آتش سوزان جهنم نجت پیدا مى كند. چهارم این كه ، (اول صبح قیامت ) داخل بهشت هاى پر نعمت مى شود. نماز امام زمان در اول وقت : یكى از كسانى كه حتما نماز خود را اول وقت مى خواند وجود نازنین ، امام زمان حضرت مهدى (علیه السلام ) روحى و ارواح العالمین لمقدمه الفداه مى باشد و براى آن حضرت ، ممكن نیست نماز خود را در غیر وقت خودش ‍ اقامه نماید.
بعد از آن حضرت افراد صالح و بندگان مخلص خداونداند. بعضى از محدثان بزرگوار نقل كرده اند كه : نماز اول وقت ، حتما بالا مى رود و اگر كسى نماز خود را در اول وقت بخواند ملائكه آسمان ، نماز او را با نماز امام زمان (علیه السلام ) و افراد صالح خداوند، بالا مى برند و از فضل وجود و كرم خداوند دور است .
نمازى كه با نماز امام زمان بالا رود، به آن توجه نكند و آن را قبول ننماید. قرآن مجید، نماز اول وقت را یكى از صفات مؤ منان مى داند و مى فرماید :مؤ منان كسانى هستند كه نمازهایشان را حفظ مى كنند. حفظ نماز به این است كه نمازگزاران آن را از اول وقت به تاءخیر نیندازند. بخشی از کتاب سجاده عشق اثر نعمت الله صالحی حاجی آبادی. برگرفته از سایت غدیر ارگ
آثار نماز اول وقت: نماز اول وقت در نصوص دینی، مورد تأكید بسیار قرار گرفته و فضایل فراوانی برای آن نقل شده است. از نظر تأثیرات روحی، روانی و اجتماعی، می توان امور زیر را نام برد:‌
الف) عادت دادن شخص به نظم.
ب) وجود نشاط و آمادگی و حضور قلب بیشتر جهت انس و ارتباط با خدا و تقویت كمالات نفسانی.
ج) زمینه سازی جهت برگزاری جماعت های بزرگ و انس و الفت واتحاد بیشتر مسلمانان. توضیح آنكه: وقتی جامعه اسلامی مقید به خواندن نماز در اول وقت باشند، در هر منطقه غالب مردم هم زمان به نماز خواهند ایستاد. این مسأله آمادگی آنان را برای جماعت و ایجاد صفوف گسترده و پرجمعیت بیشتر می كند.
در حالی كه نماز در غیر اول وقت، در بین زمانه های مختلف پركنده می شود و از اجتماع و شكوه عبادی و انس و الفت مؤمنان در مراكز دینی می كاهد.
در مورد ارزش نماز اول وقت آقای مصباح می گوید: آیت الله بهجت از مرحوم آقای قاضی (ره) نقل می کردند که ایشان می فرمود: « اگر کسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد مرا لعن کند! و یا فرمودند: به صورت من تف بیندازد. » اول وقت سرّعظیمی است « حافظوا علی الصلوات: در انجام نمازها کوشا باشید. » خود یک نکته ای است غیر از « أقیموا الصلوة: و نماز را بپا دارید. » و همچنین که نماز گزار اهتمام داشته باشد و مقید باشد که نماز را اول وقت بخواند فی حدّ نفسه آثار زیادی دارد، هر چند حضور قلب هم نباشد. »
سیره امام خمینی رض: از خصوصیات مهم حضرت امام (ره ) این بود كه همیشه نماز را در اول وقت می خواندند و به نافله ها اهمیت می دادند این خصوصیات از همان آغاز جوانی وقتی كه هنوز بیشتر از بیست سال نداشتند در ایشان وجود داشت چند تن از دوستان نقل می كردند . ما ابتدا فكر می كردیك كه خدا نكرده ایشان از روی تظاهر نماز اول وقت می خوانند به همین خاطر سعی داشتیم كاری كنیم كه اگر اینكار از روی تظاهر است جلوی آن را بگیریم مدت زیادی در این فكر بودیم و بارها به طرق مختلف ایشان را امتحان كردیم مثلا درست اول وقت نماز سفره غذا را می انداختیم و یا رفتن به مسافرت را اول وقت نماز قرار می دادیم اما ایشان می فرمودند : شما غذایتان را بخورید من بعد می خورم
و یا موقع مسافرت می فرمودند شما بروید من هم می آیم و به شما می رسم . مدتها از این مسئله گذشت و نه تنها نماز اول وقت ایشان ترك نشد بلكه ما را هم واداشتند كه در اول وقت نمازمان را بخوانیم . ایشان به نماز جماعت هم خیلی اهمیت می دادند و تا آنجا كه ما می دیدیم همیشه در نماز جماعت حاضر می شدند حساسیت امام برای نماز اول وقت به قدری بود كه اگر در حضور شخصیتهای مهم و با وجود مطلب مهم وقت نماز كه می شد ایشان جلسه را ترك می گفتند و به نماز می ایستادند .(محمد عبایی ) و (علی صیاد شیرازی ).

برگرفته از http://porseman.org

انشاا... ادامه خواهد داشت.....


با التماس دعا و صلوات بر محمد و آل محمد
.

طبقه بندی: پرسش و پاسخ های دینی و اعتقادی،
[ چهارشنبه 17 اسفند 1390 ] [ 12:21 ب.ظ ] [ M.H & M.H ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


پیامبر خدا صلی الله علیه وآله فرمودند:
هر آینه شادی خداوند از توبه بنده خود بیشتر است تا شادی نازایی که بچه بدست می آورد و گم کرده‌ای که گمشده خود را می‌یابد و تشنه‌ای که به آب می‌رسد.

**************
.
"َاللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ

وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ آخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ "

**************

"خدایا لعنت کن نخستین ستمگرى را که بزور گرفت حق محمد و آل محمد را و آخرین کسى که او را در این زور و ستم پیروى کرد"

**************

"اللهم الرزقنا توفیق الشهادة فی سبیلک تحت رایة ولیک"

**************

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

ایران رمان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات