"لحظه ای صبر...ظهور نزدیك است"
*** یا رب الحسین به حق الحسین اشف صدر الحسین بظهور الحجه***
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتون در باره ی مطالب این وبلاگ چیست؟

بسم ا... الرحمن الرحیم
پرسش و پاسخ دینی و اعنقادی

{چرا بعضی از آدمها نماز نمی خوانند؟}(قسمت اول)


مشكل آنها بیشتر در ارتباط با ضعف شناخت و ایمان است. اگر كسی بداند كه آفریده خدا است و تمام نیازمندی او در ارتباط با خداوند تامین می شود.
 

 رشد و شكوفایی او در زندگی وابسته به خدا است و هدف زندگی انسان نزدیك شدن به خداوند است، دین راه رسیدن و قرب الهی است و نماز از میان اعمال دینی مهمترین عمل قربی به حساب می آید، الصلاه قربان كل تقی. نماز نزدیك كننده هر انسان مومن و با تقوایی به خدای متعال است. اگر آدمی بداند كه بدون نماز و ارتباط با خداوند زندگی اش در دنیا و آخرت با چالش روبرو است و سامان نمی یابد، ضرورت پیوند عبادی با خداوند را احساس خواهد كرد و دیگر با تنبلی و سستی در نماز روبرو نخواهد بود. بنابراین راهكار اصلی این است كه مطالعه كنید و آگاهی خود را نسبت به دین و عبادت و نماز افزایش دهید.
اما اگر كسی آگاهی دارد و باز در نماز سستی می كند باید بداند كه این موضوع نشانگر بروز مشكل و موانع در زوایای وجودی انسان است كه باید به صورت اساسی برطرف شود . بعضی از این مشكلات عبارتند از:
1- حب نفس و دوست داشتن بیش از حد خود.
2- جای گیری حب دنیا و زرق و برق آن در دل آدمی.
3- استفاده از غذای حرام و ناپاک.
4- تكرار گناه به حدی كه دل سیاه گردد و شوق عبادت گرفته شود. با تفحص در نفس خود باید علت را پیدا كرد و مداوا نمایند.
5- نشناختن نماز و اهمیت و اسرار نهفته در آن. (که باید در فلسفه نماز مطالعه و تفکر کرد).
6- نشناختن نیاز انسان به نماز و نقشی كه نماز در تكامل و سعادت انسان دارد.
7- عدم شناخت و توجه كافی نسبت به معبود; یعنی , همو كه در نماز با او سخن می گوییم. (راه حل آن تفکر در نعمت و عظمت خداوند است)
8- اشتغال ذهن و فكر و اندیشه و تعلق قلب به دنیا و مسائل مادی.

اما راه كارهای عملی قابل ارائه به اینگونه افراد به قرار زیر است :
1- برای ترغیب و تشویق به نماز, در آغاز بایستی زیر بناهای فكری فرد را مورد بررسی قرار داده و در اصلاح آن بكوشید. دیدگاه فرد در مورد خداوند, جهان هستی, انسان, معاد و... اموری است كه دارای نتیجه مستقیم بر عملكرد فرد است. پس باید به تقویت و اصلاح این مبانی كوشید.
2- نماز, عملی است كه در مجموعه عقیده توحیدی, دارای معنا و فلسفه است. پس در آغاز بایستی این مجموعه شناخته شود تا نماز جایگاه خود را در ذهن و اندیشه فرد باز نماید, از این رو یك شناخت صحیح و سالم و واقعی را در ذهن شخص رقم بزنید و او را به صورت مستقیم و غیرمستقیم از این واقعیت آگاه سازید.
مانند این كه گوشزد گردد كه در بینش توحیدی اسلام و دیگر ادیان الهی, انسان موجودی است كه به سوی كمال و لقای پروردگار در حركت است. «انا لله و انا الیه راجعون; از خدائیم و به سوی او باز می گردیم».
حال در این مسیر, ابزارهایی به مدد انسان می آید، تا او از فراموش كردن مسیر و هدف باز دارد كه از مهم ترین آنها «نماز» است. «اقم الصلاه لذكری ; نماز را برای یاد من بپا دار».
انسان بدون نماز كه بهترین راه ارتباطی با خداوند است ضعیف و ناتوان و حقیر خواهد شد و در تاریكی گناهان فرو خواهد لغزید. انسان طالب قدرت و توانایی است و این طلب خود را بیشتر از طریق ارتباط با قدرت بی نهایت خداوند و عبادت عملی می كند. نماز مانند باطری گوشی همراه كه پس از مدتی ضعیف می شود و نیاز به شارژ دارد، شارژ كننده نیروهای معنوی انسان است.
ما در هر روز پنج نوبت نماز می خوانیم و با ارتباط با خدای متعال از او نیرو می گیریم. مطابق روایات نماز مانند نهر آبی است كه انسان پنچ وعده روح خویش را در آن شستشو می دهد، چنین انسانی هرگز آلوده نخواهد بود. نماز معراج مومن است. آرامش و نورانیت مومن از طریق نماز و عبادت خداوند تامین می شود. نماز اظهار عبودیت و عشق نسبت به خالق و معشوق هستی است.
عبادت خواص بسیاری برای انسان دارد كه شمارش آن ها و بیان آن خارج از حوصله یك نوشته و پاسخ است. در این زمینه كتاب های فراوانی نگاشته شده است كه باید مطالعه نمود. كسانی كه نماز نمی خوانند و یا در این مسیر كوتاهی می كنند، از این نیرو بی بهره می مانند و شخصیت آنان ضعیف و كوچك می شود و توانایی های اندكی دارند. روح مومن قوی و توانا است، چون دائما با خدای مهربان و نیروی مطلق هستی ارتباط دارد و به او تكیه می كند، به خاطر همین سختی های زندگی را به راحتی تحمل می كند و در مقابل هیچ دشمنی كم نمی اورد و برابر هیچ زورگویی كرنش نمی كند. آدمی بدون نماز راه را گم خواهد كرد.
نمازهای پنج گانه همانند چراغ های برق هستند كه مسیری طولانی و پر خطر را روشن كرده اند تا كسی راه را گم نكند و به بیراهه و سقوط كشانده نشود. آنچه كه موجب می گردد و برخی از نماز, روی گردان باشند و یا نسبت به آن تساهل كنند, ندانستن فلسفه نماز و یا دركی غلط از آن است.
سبك شمردن نماز:
از پیامبر اكرم(ص) نیز نقل شده است كه فرمود: لا ینال شفاعتی من استخف بصلاته، شفاعت من به كسی كه نمازش را سبك شمارد نمی رسد.(محمدی ری شهری، میزان الحكمه، دارالحدیث، ج5، ص117) چنان كه امام صادق(ع) فرمود: شفاعت ما(خانواده) به كسی كه نماز را سبك شمارد، نمی شود.(محمد بن یعقوب كلینی، كافی، ج2، ص270 و محمدی ری شهری، منتخب میزان الحكمه،سید حمید حسینی، دوم، 1382، قم، درالحدیث، ص302، حدیث3649)
از نظر اسلام نماز اهمیت بس عظیمی دارد در روایات به این تعبیرات بر می خوریم:
1- نماز ستون و پایه استوار دین است.
2- چهره و شكل دین است.
3- نماز انسان را به خدا نزدیك می كند.
4- نماز محبوبترین عمل است نزد خداوند.
5. امام صادق(ع) فرمود: اولین عملی كه از انسان محاسبه می شود نماز اوست و اگر درست بود به مابقی اعمال او نظر می شود و اگر نه به مابقی اعمال او نگاه نمی شود.
و امام باقر(ع) فرمود: اولین چیزی كه(در روز قیامت) محاسبه می شود نماز است اگر پذیرفته شد مابقی اعمال را می پذیرند(و گرنه پذیرفته نمی شود).(منبع روایت فوق، منتخب المیزان، همان، ص298 روایت 3591-3604) برخی چنین می پندارند كه نماز انسان , نیازی را از خداوند برطرف می كند كه البته خیالی واهی است.
خداوند نیازی به هیچ مخلوقی ندارد. از این رو آنچه كه به عنوان عبادات بر آن تأكید شده, جملگی در جهت كمال انسان است.

نماز دارای آثار و فلسفه های متعدد دیگری نیز هست كه به آن اشاره می كنیم:
1- نماز، تقدیر و سپاس گزاری از خداوند است.
2 - موجب آرامش انسان است.
3- موجب یاد خداست.
4 - نماز زمینه پرهیز از گناه را در انسان فراهم می كند.
5- تأكیدی بر نظافت و سلامتی است.
6- موجب انضباط و وقت شناسی است.
7 - دارای آثار وحدت بخش اجتماعی است.
8- خداوند منبع قدرت و كمال است و ما با نماز و ارتباط با خداوند از او قدرت و كمال می خواهیم و هدایت می طلبیم.
9-نماز اظهار بندگی نسبت به خداوند است.
10- نماز استعانت و كمك گرفتن از خدا برای طی مسیر زندگی و تحمل دشواری های راه خدا است.
برگرفته از http://porseman.org

انشاا... ادامه خواهد داشت.....


با التماس دعا و صلوات بر محمد و آل محمد

طبقه بندی: پرسش و پاسخ های دینی و اعتقادی،
[ چهارشنبه 17 اسفند 1390 ] [ 10:17 ق.ظ ] [ M.H & M.H ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


پیامبر خدا صلی الله علیه وآله فرمودند:
هر آینه شادی خداوند از توبه بنده خود بیشتر است تا شادی نازایی که بچه بدست می آورد و گم کرده‌ای که گمشده خود را می‌یابد و تشنه‌ای که به آب می‌رسد.

**************
.
"َاللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ

وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ آخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ "

**************

"خدایا لعنت کن نخستین ستمگرى را که بزور گرفت حق محمد و آل محمد را و آخرین کسى که او را در این زور و ستم پیروى کرد"

**************

"اللهم الرزقنا توفیق الشهادة فی سبیلک تحت رایة ولیک"

**************

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

ایران رمان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic