"لحظه ای صبر...ظهور نزدیك است"
*** یا رب الحسین به حق الحسین اشف صدر الحسین بظهور الحجه***
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتون در باره ی مطالب این وبلاگ چیست؟

بسم ا... الرحمن الرحیم


شیطان (لعنت الله)؛دشمن فرزندان آدم
{قسمت اول}

شیطان (لعنت الله) موجودی از جنس آتش و از نوع جنیان است که به عنوان سردسته ی گمراه کنندگان شناخته می شود. وی اندکی پس از خلقت آدمی تلاش خود را برای منحرف کردن اشرف مخلوقات آغاز کرده است. در اینجا نگاهی گذرا به زندگی وی از ابتدا تا زمان مرگش خواهیم داشت.


خلقت شیطان (لعنت الله)

شیطان (لعنت الله) یا ابلیس مانند سایر جنیان از آتش آفریده شده است، چنانچه در قرآن کریم چنین می خوانیم: ” و یاد کن هنگامی که به فرشتگان گفتیم آدم را سجده کنید. پس همه جز ابلیس سجده کردند که از گروه جنیان بود و از فرمان پروردگارش سرپیچید. آیا با این حال، او و نسلش را به جای من به دوستی می گیرید و حال آنکه آن ها دشمن شمایند و…(سوره کهف)"

 میزان عبادت شیطان (لعنت الله)

شیطان به سبب زیادی عباداتش به مقام ملائکه رسیده بود.

امیرمؤمنان، حضرت علی علیه السلام دراین باره فرموده اند:” پس از آنچه خداوند نسبت به ابلیس انجام داد عبرت گیرید، زیرا اعمال فراوان و کوشش های مداوم او را با تکبر از بین برد. او شش هزار سال عبادت کرد که مشخص می باشد از سال های دنیا یا آخرت است، اما با ساعتی تکبر همه را نابود کرد.”

شش هزار سال به حساب روز و سال های دنیا، زمانی بسیار طولانی است اما اگر به حساب روز و سال آخرت باشد که حضرت علی علیه السلام بدان شاره داشته اند، با توجه به آیه ۴سوره معارج، شیطان سی میلیون سال خداوند را عبادت کرده است.

 امتحان شیطان با حضرت آدم

همانطور که دیدیم، طبق آیات قرآن، پس از اتمام آفرینش آدم خداوند به ملائکه دستور داد که بر آدم سجده کنند. همه ی ملائک گوش به فرمان خداوند بوده و به آدم سجده کردند، مگر شیطان. او تکبر ورزید و از فرمان خداوند سرپیچی کرد. غرور او مانع تواضع و فروتنی در برابر خداوند بود.

حضرت علی علیه السلام در این باره چنین فرموده اند:” شیطان بر آدم به جهت خلقت او از خاک، فخر فروخت و با تکبر به اصل خود که از آتش است، دچار تعصب و غرور شد. پس شیطان دشمن خدا و پیشوای متعصب ها و سرسلسله ی متکبران است که اساس عصبیت را بنا نهاد و بر لباس کبریایی و عظمت با خداوند در افتاد. لباس بزرگی را برتن پوشید و پوشش تواضع و فروتنی را از تن به در آورد.”

شیطان خود را برتر از انسان می دانست. ” (خداوند به او) فرمود: «در آن هنگام که به تو فرمان دادم، چه چیز تو را مانع شد که سجده کنی؟» گفت: «من از او بهترم; مرا از آتش آفریده‏ای و او را از گل!» به عقیده ی وی خاک از آتش و انسان از شیطان پست تر است. بنابراین عقیده شیطان در مقابل فرمان خداوند ایستادگی کرد.

نتیجه ی این غرور و خود بزرگ بینی، رانده شدن از درگاه حضرت حق بود. “گفت: «از آن (مقام و مرتبه‏ات) فرود آی! تو حق نداری در آن (مقام و مرتبه) تکبر کنی! بیرون رو، که تو از افراد پست و کوچکی!ابلیس از این زمان کینه ی انسان را به دل گرفت و به حضرت باری تعالی عرض کرد: ” گفت: پروردگارا! مرا تا روزی که انسانها برانگیخته می‏شوند مهلت ده! فرمود: «تو از مهلت داده‏شدگانی ولی تا روز و زمان معین!(سوره ص)

 معرفت ابلیس به خداوند

پس از اینکه ابلیس از درگاه خداوند رانده شد و از خداوند مهلت گرفت عرض کرد:” گفت: به عزتت سوگند، همه آنان را گمراه خواهم کرد، مگر بندگان خالص تو، از میان آنها! (سوره ص)

این سوگند نشان دهنده ی این است که شیطان پس از سال ها عبادت در درگاه خداوند، به صفات حضرت حق مانند عزت و جلال آگاهی دارد. شواهد و قرائن نشان می دهند که وی از آن زمان تاکنون به عهد خود وفادار بوده و برای گمراه کردن بندگان از هیچ تلاشی دریغ نکرده است.

 آزمایش آدم توسط شیطان

آغاز زندگی آدم و حوا در بهشت برزخی با رانده شدن ابلیس از درگاه خداوند همزمان بود. زندگی آن دو در بهشت چنین توصیف شده است:” (اما تو در بهشت راحت هستی! و مزیتش) برای تو این است که در آن گرسنه و برهنه نخواهی شد;و در آن تشنه نمی‏شوی، و حرارت آفتاب آزارت نمی‏دهد! (سوره طه).” ایشان اجازه ی بهره مندی از همه ی نعمت های بهشتی را داشتند جز یک مورد؛” و گفتیم: ای آدم! تو با همسرت در بهشت سکونت کن; و از (نعمتهای) آن، از هر جا می‏خواهید، گوارا بخورید (اما) نزدیک این درخت نشوید; که از ستمگران خواهید شد.(سوره بقره)” که این امر راه را برای شیطان باز کرد. وی با استفاده از این دستور خداوند مقدمات گمراه کردن آدم و حوا را فراهم کرد و خود را به شکل فردی دلسوز و فداکار نشان داد و به آدم گفت: ” ولی شیطان او را وسوسه کرد و گفت: ای آدم! آیا می‏خواهی تو را به درخت زندگی جاوید، و ملکی بی‏زوال راهنمایی کنم؟(سوره طه)” ” سپس شیطان آن دو را وسوسه کرد، تا آنچه را از اندامشان پنهان بود، آشکار سازد; و گفت: پروردگارتان شما را از این درخت نهی نکرده مگر بخاطر اینکه (اگر از آن بخورید،) فرشته خواهید شد، یا جاودانه (در بهشت) خواهید ماند. (سوره اعراف)

سرانجام شیطان آن دو را فریفت و باعث رانده شدن آن ها از بهشت شد همانطور که آدم را باعث رانده شدنش می دانست.

نکته ی مهم دراین اتفاق برای آدمیان این است که اولین خصلتی که باعث رانده شدن از درگاه خداوند می شود، غرور و تکبر و حسد ورزیدن بود. همچنین نخستین کاری که شیطان برای گمراه کردن انسان انجام داد، ظاهرسازی و دروغ بود.

http://shiaha.comبرگرفته شده از 

به امید خدا ادامه دارد...
با التماس دعا و صلوات بر محمد و آل محمد

طبقه بندی: شیطان(لعنت الله)،
[ یکشنبه 14 اسفند 1390 ] [ 06:00 ب.ظ ] [ M.H & M.H ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


پیامبر خدا صلی الله علیه وآله فرمودند:
هر آینه شادی خداوند از توبه بنده خود بیشتر است تا شادی نازایی که بچه بدست می آورد و گم کرده‌ای که گمشده خود را می‌یابد و تشنه‌ای که به آب می‌رسد.

**************
.
"َاللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ

وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ آخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ "

**************

"خدایا لعنت کن نخستین ستمگرى را که بزور گرفت حق محمد و آل محمد را و آخرین کسى که او را در این زور و ستم پیروى کرد"

**************

"اللهم الرزقنا توفیق الشهادة فی سبیلک تحت رایة ولیک"

**************

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

ایران رمان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات