"لحظه ای صبر...ظهور نزدیك است"
*** یا رب الحسین به حق الحسین اشف صدر الحسین بظهور الحجه***
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
نظرتون در باره ی مطالب این وبلاگ چیست؟


بسم ا... الرحمن الرحیم

اهمیت یاد خدا

 درجه اهمیت یاد خداوند تا آن حد است كه اگر شیطان(لعنت الله) بتواند این سلاح بزرگ را از انسان بگیرد، در واقع او را خلع سلاح كرده و قطعا بر او چیره خواهد شد و زمانی كه شیطان بر او چیره شود، دیگر تمام توانش را به كار خواهد بست كه انسان نتواند به درگاه الهی باز گردد و با معبود خویش از روی اخلاص و صفا سخن بگوید.


 
قرآن كریم در این زمینه می فرماید:
 

«شیطان بر آنان چیره شده و خدا را از یادشان برده است آنان حزب شیطان اند. آگاه باش كه حزب شیطان همان زیانكاران اند.» (مجادله).ذكر خدا آثار مثبت فراوانى دارد.
«ذكر» از آن جهت كه با ذاكر اتحاد وجودى مى یابد و ذكر خدا با حضور او همراه است، پس ذاكر خود را در مشهد و محضر خدا حاضر مى بیند و از كمال قرب بهره مند مى شود. در نتیجه بر محور حیااز بسیارى از افكار پلید و اخلاق زشت و اعمال نكوهیده احتراز مى كند.

این كه انسان «حیا» را سرلوحه افكار و اعمال خود قرار دهد از مهمترین اهداف تربیتى اسلام شمرده مى شود. خداوند در اولین آیات نازل شده بر پیامبر- صلى الله علیه و آله- روى این اصل تربیتى تاكید بسیار نموده، آنجا كه مى فرماید: آیا انسان نمى داند (و حیا نمى كند) از این كه خدا او را مى بیند؟ (الم یعلم بأن الله یرى)

مومن با این ویژگى در مصاف با اهریمن درون و بیرون كه او را به هوى فرا مى خواند و بساط هوس را به روى او مى گشاید، (بر آنها) پیروز مى شود به طورى كه براى دفع هر خطر آلودگى به گناه محفوظ مى ماند یا براى رفع گناه مرتكب شده، تائبانه كوشش مى كند.
از سوى دیگر شیطان كه عامل نسیان و غفلت از حق است با ذكر خدا رانده مى شود.
پس ذكر و یاد خدا یكى از دو اثر مثبت را خواهد داشت: یكى آن كه مانع غفلت است و به اصطلاح جنبه دفع خطر دارد و دیگر آنكه نسیان پدید آمده را به توجه تبدیل مى كند و به تعبیرى جنبه رفع خطر دارد.


نكته مهمى كه درباره ذكر خدا باید مراعات شود استمرار آن است. شیطان هرگز از تعدى نسبت به انسان صرف نظر نمى كند، بنابراین باید عامل دفع یا رفع آن نیز استمرار داشته باشد. از این رو به «ذكر كثیر» امر شده است. «یا ایها الذین آمنوا اذكروا الله ذكرا كثیرا»یكى از مهمترین نمونه هاى ذكر، تلاوت قرآن است. سعى كنید از هر فرصتى براى این منظور استفاده كرده، آیات قرآن را با توجه به معانى و مفاهیم آن قرائت نمائید. مخصوصا شبها سوره واقعه را بخوانید. در باره فضیلت تلاوت این سوره از پیامبر عظیم الشأن اسلام (ص) نقل شده كه فرمود: كسى كه سوره واقعه را بخواند، نوشته مى شود كه این فرد از غافلان نیست.


تردیدی نیست كه مبارزه با شیطان تنها با سلاح های الهی میسر است و انسان بدون آنكه از جانب پروردگار صاحب قوت و نور شود، نمی تواند در برابر ظلمت شیطان درون و بیرون و شیطان جن و انس سرفراز بیرون آید. از عواملی كه رابطه انسان با معبودش را حفظ می كند و موجب می شود كه انسان دائما در حضور پروردگار باشد و از او نور و قوت بگیرد. ذكر و یاد خدا است.

از دیدگاه قرآن كریم، غفلت، فراموشی و عدم بصیرت از مهم ترین عوامل نفوذ شیطان است. بنابراین این راهی كه به بصیرت بینجامد، راه مبارزه با شیطان است. از این رو قرآن كریم یاد خدا را عامل بصیرت دانسته و فرموده است كه پرهیزگاران هنگامی كه شیطان به دور آنان می چرخد تا راهی برای فریبشان بیابد، به یاد خدا افتاده و بینا و بصیر می شوند و از شر شیطان در امان می مانند (اعراف. 201)

«طائف» به معنی «طواف كننده» است، گویا وسوسه های شیطانی همچون طواف كننده ای پیرامون فكر و روح انسان پیوسته گردش می كنند تا راهی برای نفوذ بیابند، اگر انسان در این هنگام به یاد خدا و عواقب شوم گناه بیفتد، آنها را از خود دور ساخته و رهایی می یابد وگرنه سرانجام در برابر این وسوسه ها تسلیم می گردد.»


ذكر عملی، بهترین ذكرها

نكته حائز اهمیت در اینجا این است كه ذكر و یاد خداوند مراتب و اقسامی دارد، از قبیل ذكر زبانی، ذكر قلبی و ذكر عملی.

 
بی تردید ذكر كامل، ذكری است كه دارای هر سه مرتبه باشد. یعنی باید ذكر از قلب انسان نشات بگیرد، بر زبانش جاری شود و در عمل نیز به ترك معصیت و یا انجام تكلیف شرعی و عقلی بینجامد. در واقع ذكری كه ریشه در توجه قلبی نداشته باشد، مانند جسم بدون روح و یا درختی بی ریشه است و ذكری كه در عمل به ترك گناه یا انجام تكلیف نینجامد مانند درخت بدون میوه است.
هر چند ذكر قلبی مهم ترین ذكر است، لكن تردیدی نیست كه ذكر عملی كامل ترین ذكر است؛ زیرا نتیجه و میوه ذكر زبانی و قلبی است و وجود میوه نشانگر وجود درختی سالم و ریشه دار است. از این رو می بینیم ائمه(ع) در روایات متعددی تذكر در آیه فوق را به ذكر عملی تفسیر كرده اند؛
در روایتی ابوبصیر از امام صادق(ع) درباره آیه فوق سوال كرد، حضرت فرمود: «بنده خدا بر انجام گناه اهتمام می ورزد، سپس متذكر شده و رها می كند و این است قول خدا كه فرموده ناگهان بینا می شوند».

علاوه بر این ذكر عملی یعنی یاد كردن خدا در هنگام معصیت سخت ترین مرحله یاد خدا است.
 
لذا در روایت دیگری ابوبصیر از امام صادق(ع) نقل كرده كه آن حضرت فرمودند: "از سخت ترین اعمال بندگان، انصاف، مواسات و كمك به براداران دینی و ذكر خدا در هر حال است".

 ابوبصیر گوید: از معنای یاد خدا در هر حال سوال كردم، حضرت فرمود: این است كه یاد كند خدا را هنگام گناه، زمانی كه اهتمام می ورزد كه آن را انجام دهد. پس ذكر و یاد خدا بین او و بین گناه حائل می شود و این است معنای قول خداوند كه فرموده:
«ان الذین اتقوا اذا مسهم طائف من الشیطان تذكروا فاذا هم مبصرون».


با التماس دعا و صلوات بر محمد و آل محمد
طبقه بندی: بهشت خیلی دور نیست....،
[ یکشنبه 14 اسفند 1390 ] [ 04:14 ب.ظ ] [ M.H & M.H ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


پیامبر خدا صلی الله علیه وآله فرمودند:
هر آینه شادی خداوند از توبه بنده خود بیشتر است تا شادی نازایی که بچه بدست می آورد و گم کرده‌ای که گمشده خود را می‌یابد و تشنه‌ای که به آب می‌رسد.

**************
.
"َاللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ

وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ آخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ "

**************

"خدایا لعنت کن نخستین ستمگرى را که بزور گرفت حق محمد و آل محمد را و آخرین کسى که او را در این زور و ستم پیروى کرد"

**************

"اللهم الرزقنا توفیق الشهادة فی سبیلک تحت رایة ولیک"

**************

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

ایران رمان
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic